Grožinis vertimas: vertėjas ne mažiau svarbus nei autorius?

 1. Dovilė sako:

  Knygyne arba bibliotekoje akys raibsta nuo knygų gausos, dabar galime nusipirkti bet kuriame pasaulio kampelyje rašančio autorius knygą. Pasirodžius naujai mylimo autoriaus knygai laukiame jos lietuvių kalba, net gi pykstame, jei jos greitai nerandame. Tačiau kiek iš mūsų susimąsto, kad knygą Lietuvoje neužtenka perleisti – ją reikia ir išversti. Būtent vertimas užima daugiausiai laiko visame procese, tačiau tai svarbiausias ir daugiausiai darbo reikalaujantis etapas.

  Vertimų biuras grožinių kūrinių vertimus patiki specialiai šios srities vertėjams, nes meninis vertimas reikalauja ne tik kalbų išmanymo, bet ir kūrybiškumo bei laisvės. Vertėjas privalo ne tik mokėti originalo ir vertimo kalbos gramatikos, stilistikos ir kitas kalbos taisykles, bet ir perprasti menines ir stilistines priemones, veikėjų charakteristikas, laikmečius ir aplinkybes.

  Nebaisu vertėją lyginti su kūrinio autoriumi, nes jų tikslai daugiau mažiau siejasi. Vertėjo tikslas – autoriaus galvoje gimusias ir ant popieriaus išguldytas mintis ir idėjas skaitytojui perteikti kita kalba taip, kad tekstas būtų sklandus, rišlus, tikslus, lengvai skaitomas ir suprantamas. Tačiau tai turi būti atlikta taip, kad skaitytojas jaustų ne vertėją, bet autorių.

  Norėdamas perteikti autoriaus idėjas kita kalba, vertėjas turi turėti, taip vadinamą, vertėjo nuovoką, kaip tai padaryti geriausiu būdu, todėl niekada negalima teigti, kad vertėjo darbas – paprastas, nes tereikia mokėti gimtąją ir užsienio kalbą ir jos taisykles. Jeigu taip būtų, kokios kokybės užsienio autorių knygas skaitytumėme?

  Taigi, didelis skaičius vertėjų nereiškia, kad vertimas yra nesudėtingas darbas, ir nesuteikia teisės pykti, jei mylimo užsienio autoriaus knyga ilgai nepasirodo gimtąja kalba. Kiek daug vertėjų, tiek daug ir skirtingų tekstų bei jų žanrų, o vienas vertėjas negali versti jų visų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

//]]>