Namų valda – nesutarimų objektas?

 1. Gediminas sako:

  Namų valda – tai žemės sklypas, kurio sąvoką apibrėžia LR žemės reformos įstatymas. Šio įstatymo 9 str. 2 p. nurodyta, kad piliečiams prie nuosavybės teise priklausančių pastatų ir statinių parduodami teritorijų planavimo dokumentuose nustatytų ploto ir ribų žemės sklypai. Miestuose piliečiams, turintiems nuosavybės teise priklausančius gyvenamuosius namus, parduodami jų namų valdų naudojami žemės sklypai. Tačiau didžiausia problema tampa ir daugiausiai klausimų bei nesutarimų kelia daugiabučių namų valda, kur namas ir jo teritorija priklauso ne vienam savininkui, o dažnai nuosavybės teise priklauso valstybei.

  Neretai konfliktai tarp kaimynų prasideda, kai vieno buto savininkas bendrame daugiabučio namo sklype atsitveria savo asmeninę teritoriją. Tada kitiems kyla klausimas, kodėl vieno buto savininkas taip elgtis gali, o kiti – ne.

  Pagal įstatymus numatyta, kad kiemas, automobilių stovėjimo vieta, žalia veja, žaidimų aikštelė ar kitas namų valdų žemės sklypo bendro naudojimo plotas visais atvejais turi būti skirtas bendram daugiabučio namo gyventojų naudojimui. Tačiau skubėti sakyti, kad kaimynas padarė administracinį teisės pažeidimą, negalima. Pirmiausia, reikia išsiaiškinti visas detales, nes, nors tai būna retai, bet yra galimybių, kad daugiabučio plotas gali priklausyti kiekvienam buto savininkui atskirai.

  Tokiais atvejais reikia išsiaiškinti, ar, apskritai, žemės sklypas, ant kurio stovi daugiabutis namas, yra suformuotas, ar žemės sklypas bendrosios dalinės nuosavybės teise priklauso ar kitokiu teisėtu pagrindu yra teisėtai valdomas ar naudojamas atsiskyrusio kaimyno.

  Norint išvengti visų nesutarimų su kaimynais, susijusių su namų valda, rekomenduojama turėti aktyvų namo administratorių, būti sudarius bendriją, jungtinės veiklos sutartį arba būti sudarius sutartį su daugiabutį namą administruojančia įmone. Variantų daug, tereikia rasti bendrą sprendimą ir gyventi ramiai ir be rūpesčių bei konfliktų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

//]]>